SCURT  ISTORIC

      Prima atestare istorica a telecomunicatiilor de stat in Romania dateaza de acum un secol, in anul 1889 fiind instalata la Bucuresti centrala telefonica manuala cu cinci abonati pentru Parlament si ministere. Tot in acea perioada a fost data in folosinta o centrala telefonica automata, cu patru abonati, care a apartinut Casei Regale. Interesant de remarcat este faptul ca de la inceputurile crearii comunicatiilor pentru varfurile tarii s-a pus problema protejarii acestora. Astfel, din considerente strategice, inca de atunci aceste servicii se vor regasi in structura Ministerului de Interne.

      In perioada 1918 - 1920 au existat nenumarate revendicari sindicale care solicitau trecerea Directiei postelor, Telefoanelor si Telegrafului sub tutela Ministerului Lucrarilor Publice si Comunicatiilor, insa, autoritatile de atunci nu au dat curs favorabil acestor doleante, principala motivatie fiind teama de greve care ar fi putut periclita securitatea statului. Totusi, dupa cativa ani, aceste revendicari au fost acceptate, Directia Postelor, Telefoanelor si Telegrafului trecand in subordinea Ministerului Lucrarilor Publice si Comunicatiilor.

      Concomitent, in cadrul Ministerului de Interne si Ministerului Apararii au inceput sa se creeze organe speciale de transmisiuni. Pana in 1948, legaturile de comunicatii ale Casei Regale au fost asigurate de Oficiul Central care deservea si Parlamentul. Acesta, prin inceperea militarizarii structurilor statului, va deveni Directia a VIII- a Tehnica de pe langa Directia Generala a Securitatii Poporului. In anul 1953, directia va trece in subordinea Ministerului Afacerilor Interne. In anul 1969, ia fiinta o unitate de transmisiuni, incadrata in Ministerul Afacerilor Interne care preia toate activitatile privind telecomunicatiile guvernamentale. La 1 iulie 1969, la conducerea Unitatii Speciale de Transmisiuni "R" este numit domnul Iuliu Plapcianu. Din anul 1973, unitatea va functiona in cadrul Comandamentului pentru Tehnica Operativa si Transmisiuni din Ministerul de Interne.

      Unitatea de Transmisiuni "R" avea ca principale atributii asigurarea legaturilor telefonice, radiotelefonice, telegrafice, radiotelegrafice pentru aparatul central si teritorial al statului roman.

      Prin Decretul Consiliului Frontului Salvarii Nationale nr. 4 din 26 decembrie 1989 Unitatea Speciala de Transmisiuni "R" este preluata de Ministerul Apararii Nationale.

      Dupa 1990, Unitatea Speciala "R" a cunoscut o perioada de tranzit. Institutia a fost reorganizata succesiv, in scopul adaptarii activitatii sale la noile cerinte ale tarii, structura, misiunile si responsabilitatile reflectand prefacerile care s-au produs in intregul organism militar.

      La 18 decembrie 1992, institutia primeste, printr-o hotarare a Consiliului Suprem de Aparare a Tarii denumirea actuala - Serviciul de Telecomunicatii Speciale. Desprinderea totala din M.Ap.N. s-a facut mai intai prin Hotararea Guvernului Romaniei nr.229 din 27 mai 1993, care stabilea unele masuri de organizare si functionare a institutiei ca organ central de specialitate in domeniul telecomunicatiilor speciale. Cadrul legal de functionare a fost incheiat prin adoptarea Legii 92/1996.

COMANDANTII  UNITATII  SPECIALE  DE  TRANSMISIUNI  "R"
Gl. bg. (r) ing. IULIU PLAPCIANU

01.07.1969 - 01.06.1980

Gl. mr. (r.) ing. STELIAN PINTELIE

01.06.1980 - 23.06.1984

Gl. bg. (r.) ing. VICTOR DANCIU

01.10.1984 - 16.03.1987

Gl. bg. (r.) ing. RADU REMUS

16.03.1987 - 11.01.1990


DIRECTORII  SERVICIULUI  DE  TELECOMUNICATII  SPECIALE
Gl. bg. (r) ing. IONEL DUMITRESCU

11.01.1990 - 12.06.1990

Gl. bg. (r) ing. STEFAN COMAN

12.06.1990 - 20.12.1995

Gl. mr. (r.) ing. TIBERIU LOPATITA

20.12.1995 - 01.11.1997

Col. (r.) ing. MIRCEA ANGHEL 

01.11.1997 - 16.03.1999

Gl. mr. (r.) dr. ing. ION SIMA

16.03.1999 - 12.02.2001

Gl. (r) ing. TUDOR TANASE

12.02.2001 - 07.12.2005

Contact

Copyright 2003 Serviciul de Telecomunicatii Speciale. Toate drepturile rezervate